Strona główna‎ > ‎Ogłoszenia‎ > ‎

Użyteczność to dopiero początek....

opublikowane: 11 gru 2009, 16:44 przez Koło Studentów Informatyki   [ zaktualizowane 16 gru 2009, 01:24 ]
Koło Studentów Informatyki oraz Zakład Metod Programowania Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego mają zaszczyt zaprosić Państwa na wykłady prowadzone przez naszego gościa z Politechniki w Eindhoven w Holandii, PDEng. Agnieszkę Matysiak Szóstek. 

Tego samego dnia w gmachu naszego instytutu będzie miało miejsce wydarzenie związane z tą samą tematyką - World Usability Day. Wszystkie wykłady odbędą się 12 listopada 2009 r., a szczegółowe informacje na ich temat znajdują się poniżej.

Cykl projektowy zorientowany na użytkownika: studium przypadku

10:15-12:00, s. 119, wykład prowadzony w ramach przedmiotu Komunikacja człowiek-komputer

Cykl projektowy zorientowany na użytkownika składa się z pięciu kroków: zdefiniowania problemu, przebadania go, zaprojektowania koncepcji rozwiązania, jego ewaluacji i wreszcie wysunięcia wniosków wynikających z całego procesu projektowego. W swoim wykładzie chciałabym pokazać taki cykl na przykładzie projektu zrealizowanego w ciągu dziesięciu tygodni przez grupę pięciu studentów studiów podyplomowych User System Interaction na Politechnice w Eindhoven w Holandii przy współpracy z grupą badawczą firmy Oce Technologies. Celem projektu było stworzenie systemu stymulującego dzielenie się wiedzą w pracy w trakcie socjalnych spotkań przy kawie.

Użyteczność to dopiero początek…

14:15-15:00, s. 119

W ostatnich latach firmy takie jak Apple, Google, TomTom czy Nintendo pokazały, że nawet skomplikowane produkty technologiczne nie muszą być trudne w użytkowaniu. Dzięki produktom tych firm wiele osób uświadomiło sobie wartość użyteczności w kontekście rozwoju technologicznego. W trakcie tego wykładu chciałbym przybliżyć Państwu tematykę użyteczności i projektowania zorientowanego na użytkownika. Następnie chciałabym wysunąć argument, że choć użyteczność jest niezbędnym elementem, to nie jest ona gwarancją sukcesu produktu technologicznego. Poza zaspokojeniem pragmatycznych potrzeb związanych z użytecznością jest równie istotnym zaspokojenie potrzeb hedonistycznych, a także zaoferowanie dodatkowej jakości związanej z propagowaniem aspektów takich jak na przykład zdrowy tryb życia, zrównoważony rozwój czy świadomość społeczną.

Trzy poziomy User Experience

16:30-17:00, s. 13, wykład prowadzony w ramach World Usability Day

Dziś już niewiele osób zadaje pytanie, co to jest użyteczność. Za to pojęcie User Experience jest nieco bardziej tajemnicze. Jednakże w ośrodkach badawczych HCI (Human-Computer Interaction) na świecie już głośno mówi się o tym, że User Experience jest pełniejszą definicją i bardziej zaawansowanym podejściem do projektowania nowych rozwiązań technologicznych. W moim wykładzie chciałabym pokazać podobieństwa i różnice pomiędzy użytecznością a User Experience, a także przedstawić możliwości oraz odpowiedzialność, jaką takie podejście nakłada na specjalistów od User-Centered Design.
Zapraszamy serdecznie!

Wykłady są częściowo finansowane ze środków przekazanych przez Urząd Miejski Wrocławia.

Agnieszka Matysiak Szóstek pochodzi z Kielc. Tematyką użyteczności zajęła się w roku 2000 w ramach dwuletnich studiów podyplomowych User-System Interaction na Politechnice w Eindhoven, w Holandii. W swej karierze pracowała dla firm takich jak Philips, Oce Technologies i Google. Była także konsultantem użyteczności dla firm takich jak Agfa Healthcare, Banksys i SmartSigns. W roku 2005 powróciła na uczelnię, aby podjąć pracę naukową oraz studia doktoranckie na wydziale Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice w Eindhoven. Tematem jej badań była stymulacja zachowań socjalnie odpowiedzialnych w komunikacji przez Internet. Pracę doktorską będzie broniła 9 grudnia 2009.

Comments